ARTYŚCI
Kwartet Borodina - Bez wątpienia jeden z najlepszych kwartetów naszych czasów, założony przez studentów Moskiewskiego Konserwatorium w 1945 roku pod nazwą Kwartet Filharmonii Moskiewskiej. Szczególny związek z rosyjskim repertuarem datuje się od początkowych bliskich kontaktów z Szostakowiczem, który osobiście nadzorował przygotowania każdego swojego kwartetu. Szeroko uznany jako specjalista tego repertuaru, Kwartet zaprezentował cykle Szostakowicza w głównych centrach kulturalnych na całym świecie, łącznie z ostatnimi występami we Frankfurcie, Kolonii, Wiedniu, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku i Brukseli. W 1995 roku Financial Times tak skomentował występ Kwartetu: "Żadna czwórka wykonawców nie pokazała jeszcze tak współbrzmiąc tego "innego" Szostakowicza... Wykonawcy Borodina poruszają się w świecie subtelnych półświateł, gdzie każdy cień odzwierciedla inny zakamarek duszy". Następne cykle Szostakowicza zaplanowano w Madrycie, Zurichu i Paryżu. Nagrania Kwartetu dla Teldec Classics International, obejmujące kwartety Czajkowskiego i Souvenir de Florence, kwartety smyczkowe Schuberta, "Siedem ostatnich słów Chrystusa" Haydna oraz płyta z rosyjskimi miniaturami otrzymały znakomite opinie krytyki, a w wypadku płyty Czajkowskiego nagrodę Gramophone (1994). O nagraniu Schuberta Gramophone napisał: "Tylko nieliczne kwartety nauczyły się patrzeć daleko od siebie i zagłębić się w sam środek muzyki". W 2005 roku Kwartet Borodina świętował swój jubileusz 60-lecia. // Kwartet Borodina w składzie: Ruben Aaronian – I skrzypce, Andrei Abramenkov – II skrzypce, Igor Naidin – altówka, Vladimir Balshin – wiolonczela.
Adam Klocek - Dyrygent i wiolonczelista, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Asystent Jerzego Maksymiuka i Jana Lathama-Koeniga. Artysta otrzymał także rekomendacje dyrygenckie od Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Janosa Fursta czy Volkera Schmidt-Gertenbacha. Od 2006 roku pełni funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej, a od sezonu 2007/08 – funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Symfonicznej w Arizonie (USA). Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu został określony przez dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”. Dyrygował orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Powołał do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Multimedia Amber Road Festiwal” oraz Letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Fonograficznej, przyznającej nagrody „Fryderyk” oraz kierownik muzyczny programu stypendialnego „Agrafka Muzyczna”. Drugim nurtem rozwoju artysty stała się kariera wiolonczelowa. Brał udział w pierwszym wykonaniu, pod batutą kompozytora, „Concerto Grosso” K. Pendereckiego oraz w inauguracji VIII Forum Lutosławskiego; odbył tournee w USA i Japonii. Za nagranie „Concerto Grosso”, pod batutą A. Wita, otrzymał Fryderyka (2002). Wraz z Sinfonia Varsovia dokonał prawykonania napisanego dla niego „Koncertu wiolonczelowego” Krzesimira Dębskiego. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych (m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku) oraz licznych nagród i stypendiów (C.M. von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU), występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Występował z takimi artystami, jak: Heinrich Schiff, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Kałudi Kałudow, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Gilles Vonsattel, Ivan Monighetti, Richard Hyung-Ki Joo, Naomi Rachel Kudo, Avri Levitan, Dimitry Vasiliev, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Brahms Trio, Dimension Trio. Wraz z Leszkiem Możdżerem występuje w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Związany kontraktem fonograficznym z firmą Universal Music. Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.
www.adamklocek.pl
www.filharmoniakaliska.pl
Gaba Kulka - Śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Jej muzyka to progresywny pop: mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Ma na swoim koncie dwie autorskie albumy – „Out” i „Hat, Rabbit” (status złotej płyty). Płyta „Sleepwalk”, nagrana wraz z Konradem Kuczem jako Kucz/Kulka, przypieczętował reputację Gaby jako artystki eklektycznej i ambitnej. Często współpracuje z innymi muzykami: Baaba, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis. Z Czesławem i zespołem Dick4Dick wyruszyła w trasę – Trójka Tour (2009), odwiedzając kilkanaście miast w Polsce. Do regularnych miejsc koncertowych Gaby doliczyć można także Londyn i Pragę. Od 2009 roku prowadzi w programie 4 Polskiego Radia autorską audycję - „Gabofon”. Kolejnym wielkim przedsięwzięciem Gaby jest udział w projekcie „Młynarski Plays Młynarski”. Gaba Kulka jest laureatką Fryderyka 2009 (wokalistka roku), Mateusza Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagrody Trans Vocale. Była ponadto nominowana do Paszportów Polityki. Jest chwalona za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej.
www.gabakulka.com
Levity - Zespół tworzy kontrabasista i dwóch kompozytorów. Zadebiutowali na Festiwalu Perkusyjnym w Krakowie w roku 2005. Są dwukrotnymi laureatami Festiwalu Jazz Juniors (2005, 2006) oraz głównej nagrody festiwalu FAMA (Świnoujście, 2006). Ponadto Jacek Kita jest laureatem Festiwalu Pianistów Jazzowych w Warszawie oraz nagrody za kompozycję na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Występowali w kraju i za granicą. Oprócz autorskiego programu wykonują również własną muzykę do niemego filmu Fritza Langa „Metropolis”. W 2007 roku wystąpili z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Marzeny Diakun w „Concerto da Camera” autorstwa Jerzego Rogiewicza. Ich muzyka jest odbiciem doświadczeń, jak i zainteresowań – Piotr ukończył studia na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (kontrabas), Jacek i Jerzy są absolwentami klasy kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie. W muzyce Levity usłyszeć więc można wpływy Krzysztofa Pendereckiego jak i Janusza Muniaka. Ocierające się o free improwizacje obok lirycznych tematów, transowy groove, wyrafinowane harmonie, spontaniczność i różnorodne brzmienie. W roku 2010 do sklepów trafił wydany przez Universal Music album zatytułowany „Chopin Shuffle”, który pod wieloma względami jest wydawnictwem absolutnie wyjątkowym. Wszystkie utwory zostały stworzone przez Levity w oparciu o cykl 24 preludiów op. 28 Fryderyka Chopina. Gościem specjalnym albumu jest wybitny trębacz japoński Toshinori Kondo. Ponadto, w nagraniach albumu udział wzięli: Gaba Kulka, Tomasz Duda, Raphael Rogiński i Grzegorz Uzdański. Za produkcję muzyczną, mix oraz mastering odpowiedzialny jest Marcin Bors, nagrodzony Fryderykiem za produkcje ostatniej bestsellerowej płyty zespołu HEY – Miłość Uwaga Ratunku Pomocy. O randze muzycznej tego przedsięwzięcia świadczy również fakt, iż album „Chopin Shuffle” mecenatem objęły Polkomtel S.A. oraz Instytut Adama Mickiewicza. // Trio Levity w składzie: Jacek Kita – klawisze, Piotr Domagalski – basy, Jerzy Rogiewicz – bębny
www.myspace.com/levitytrio
Leticia Munoz Moreno - Urodzona w 1985 w Madrycie, hiszpańska skrzypaczka. Swoją edukację rozpoczęła w wieku 3 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Pierwszy koncert zagrała w wieku 5 lat. Studiowała sześć lat w Escuela Superior de Música Reina i w Musikhochschule Köln. Następnie, studiowała u Maxima Vangerova w Saarbrücken i u Davida Takeno w Guildhall School of Music and Drama, gdzie otrzymała najwyższą w historii szkoły notę końcową. Jej ostatnim nauczycielem był Mścisław Rostropowicz. Leticia Moreno gra na skrzypcach Pietro Guarneri z 1679, które są własnością Stradivari Society of Chicago. Koncertuje na całym świecie (Austria, Anglia, Rosja, Włochy, Polska, Ameryka Południowa, Meksyk, Hiszpania). Prowadziła od skrzypiec Orkiestrę Symfoniczna Miasta Chicago i Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną. Hiszpański kompozytor Francisco Lara zadedykował jej utwór Capriccio for Leticia (2005).
www.leticiamoreno.com
Włodek Pawlik - Wybitny pianista, pedagog, kompozytor muzyki symfonicznej, filmowej, jazzowej, wokalnej i kameralnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Wykładał m.in. na: Western Michigan University i na International Jazz Conference '99 w Los Angeles. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. Od lat 90. lider Włodek Pawlik Trio – zespołu, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu (Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole). W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów (m.in: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce – Francja oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco). Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie Jazzowy Muzyk Roku, przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych (North Sea Jazz Festival, European Jazz Festival), a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (Wratislavia Cantans), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach. Magazyn festiwalowy 'Who i who at North Jazz Festival 1998' określił go zaszczytnym mianem 'Vladimir Horowitz of jazz'. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny zyskały również szerokie uznanie wielu opiniotwórczych międzynarodowych mediów. Gazeta 'The Age' ogłosiła trasę koncertową artysty po Australii największym wydarzeniem muzycznym roku 2002, a amerykański magazyn jazzowy 'Down Beat' określił album „Turtles”, nagrany wspólnie ze znanym trębaczem Randy Breckerem, mianem 'wybitny'. Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych oraz dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, "Nightwatching" Petera Greenawaya, "Within the whirlwind" Marleen Gorris oraz filmu „Rewers”, za którą otrzymał nagrodę XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za najlepszą muzykę do filmu. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia „Novecento” otrzymał nagrodę na IX Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2009. Włodek Pawlik jest laureatem Fryderyka 2005 za Misterium Stabat Mater oraz nagrody TVP Kultura 2006 za album „Anhelli”. W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (zdobywcy Grammy Award 2009) suitę jazzową 'Tykocin', która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została za Jazzową Płytę Roku. W lutym 2010 roku wydawnictwo „Tykocin” uzyskało nominację do Fryderyka w kategorii jazzowy album roku. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się światowa reedycja albumu „Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite”, która trafiła na rynki amerykański, japoński, do Korei Południowej oraz krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Francji i Hiszpanii.
www.wlodekpawlik.home.pl
Ewa Pobłocka - Należy do grona najwybitniejszych pianistów swego pokolenia – laureatka konkursów w Vercelli, Bordeaux i Warszawie. Koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Podziwiano ją m.in. w Herkules-Saal w Monachium, Musikhalle w Hamburgu, Auditorio Nacional w Madrycie, Barbican Centre i Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Lincoln Centre w Nowym Jorku, Glenn Gould Studio w Toronto. Grała recitale oraz występowała z najlepszymi orkiestrami polskimi i europejskimi (London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Florentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Niederösterreiches Tonkünstlerorchester, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach) w najsłynniejszych salach koncertowych. Dokonała wielu nagrań dla najbardziej prestiżowych firm fonograficznych (Deutsche Grammophon, Grüner § Jahr, Polskie Nagrania, Victor JVC, Pony Canyon, Conifer Records, KOS Warsaw Records, BeArTon, CD Accord), zdobywając szereg nagród muzycznych. Z ostatnich jej nagrań należy wymienić komplet Mazurków i Fantazję na tematy polskie Op. 13 Fryderyka Chopina z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, komplet Partit Jana Sebastiana Bacha, oraz komplet Nokturnów Gabriela Fauré, zarejestrowany dla wytwórni Victor JVC. W kręgu zainteresowań i działań artystycznych Ewy Pobłockiej znajduje się również muzyka kameralna - współpracowała m.in. z Jadwigą Rappé, Ewą Podleś, Olgą Pasiecznik, Krzysztofem Jakowiczem, Piotrem Pławnerem i Kwartetem Śląskim. Prof. Ewa Pobłocka jest cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, współpracuje jako profesor gościnny z Uniwersytetem Muzycznym w Nogoya (Japonia) i Calgary (Kanada). Zapraszana jest do jury krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zasiadała także w jury Konkursu Chopinowskiego (2005). Laureatka dorocznej nagrody Ministra Kultury w 2004 roku, w tym samym roku – odznaczona również przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
www.poblocka.com
Dmitry Vasiliev - Skrzypek, Absolwent Państwowego Konserwatorium Moskiewskiego (w klasie prof. Y. Tchugayeva i Melnikova). Artysta, którego bogate dokonania sytuują wśród najbardziej utalentowanych i słynnych skrzypków młodego pokolenia. Jego bogata międzynarodowa działalność koncertowa rozpoczyna się w 1989 roku, gdy zostaje mianowany Koncertmistrzem rosyjsko - niemieckiej Orkiestry pod dyrekcją Guergiyeva. W roku 1990 Dimtri Vasiliev był także pierwszym koncertmistrzem rosyjsko - amerykańskiej Orkiestry pod dyrekcją Slatkina. Koncertował jako solista w najbardziej prestiżowych salach świata, takich jak: Tivoli (Kopenhaga), Barbican Center (Londyn), Prince Regent Theatre (Monachium), Wold Trade Center (Nowe York), Wielka Sala Moskiewskiego Konserwatorium. W roku 1991 artysta został dyrektorem artystycznym festiwalu organizowanego na pokładzie słynnego statku brytyjskiego „Queen Elizabeth II”, a w latach 1992-1996 był koncertmistrzem znanego zespołu kameralnego „Moscow Soloists” występującego pod dyrekcją Bashmeta. Oficjalnie członkiem Brahms Trio został w roku 1997. Ponadto, Dimitri Vasiliev jest Honorowym Obywatelem Miasta Tours we Francji.
Orkiestra Warsaw Camerata - Wszechstronny zespół wykonujący muzykę od baroku po współczesność. Tworzą go muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych m.in.: Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatry Wielkiego Opery Narodowej. Dyrektorem Artystycznym orkiestry jest Paweł Kos-Nowicki. Warsaw Camerata wywodzi się z Nowej Orkiestry Kameralnej, która w latach 2000-2010 koncertowała w wielu znaczących salach koncertowych – w tym w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia oraz współpracowała z najwybitniejszymi artystami polskimi i zagranicznymi. Orkiestrę prowadził m.in. Ch. Hogwood, zespół akompaniował E. Kirkby, E. Connell, M. Chance’owi. Orkiestra jest gospodarzem warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta organizowanych od 2008 roku, podczas których prezentowana jest zarówno znana jak i zapomniana muzyka polska.
Grupa Art Gym Team – spektakl REM
Art Gym Team tworzą ludzie, których łączy przede wszystkim wspólna pasja – taniec i akrobatyka. Założycielem zespołu jest Jacek Studnicki – akrobata, tancerz, trener gimnastyki sportowej. Zespół tworzą w większości sportowcy, zdobywający najwyższe laury w dziedzinie gimnastyki sportowej oraz profesjonaliści w dziedzinie tańca współczesnego, nowoczesnego, sztuk walki, sztuki cyrkowej i studenci PWST. // REM - (ang. Rapid Eye Movement) – to faza snu zwana „paradoksalnym”, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych. Na tym etapie snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca. To właśnie w tym cyklu pojawiają się marzenia senne.
www.artgymteam.pl